Zdravstvene preporuke

by | ruj 24, 2018

Djeca čiji roditelji imaju pravilnu prehranu i sama se hrane pravilno, vjerojatno će kao i odrasle osobe zadržati dobre navike. Slično je i s navikama tjelesne aktivnosti.

Prije svega, roditelji trebaju osigurati zajedničke obroke. Hrana se ne smije koristiti u svrhu nagrade ili kazne. Svaka je hrana dopuštena, samo je važno koliko često i u kojoj količini. Isto tako, nije nužno da dijete pojede baš sve što mu se stavi na tanjur.

Djeca vole rutinu i poželjno im je obroke svakog dana davati u isto vrijeme. Djecu je potrebno naučiti da jedu kad su gladna. Zapravo, djeca u dobi od 3 -5- godina su u stanju sama uskladiti količinu hrane i energetske potrebe. Međutim, zbog roditeljskog uplitanja, ova se sposobnost gubi. Najbolji savjet za roditelje je da oni trebaju osigurati raznoliku prehranu visoke nutritivne vrijednosti a djetetu treba prepustiti konačnu odluku o vrsti i količini hrane.

OSNOVNE PREPORUKE ZA DJECU:

 • Jesti raznovrsne namirnice
 • Redovito jesti glavne obroke i započeti dan s doručkom
 • Proizvode od žitarica, rižu i krumpir jesti nekoliko puta dnevno
 • Jesti pet obroka povrća i voća dnevno
 • Piti dovoljno mlijeka i jesti mliječne proizvode jer je kalcij neophodan za rast
 • Na zaboraviti na meso, perad, ribu, jaja i mahunarke
 • Odabrati manje masnu hranu
 • Biti umjeren pri uživanju slastica i zašećerenih napitaka
 • Umjereno soliti hranu
 • Uzimati dovoljno tekućine i preduhitriti žeđ
 • Biti tjelesno aktivan svaki dan, baviti se sportom